Katuse värvimine

Väliste mõjurite tõttu muutub ajas katusepind poorseks, mis omakorda tekitab hulganisti erinevaid probleeme. Ühelt poolt asuvad poorides elama samblaalgmed, mis niiskes keskkonnas kiiresti üle katuse levima hakkavad. Ja teiselt poolt poorse katusepinna sisse tekivad mikropraod, mis Eestile omase, temperatuuri kõikumisega katusematerjali lõhkuma hakkavad. Uus värvikiht katab poorid, muudab pinna siledaks ja nii pääseb vesi mööda katusekive ühtlaselt voolama veerenni.

Põnevaid fakte katuse värvimise kohta:

  • Sobivad katusetüübid: sindel-, kivi-, plekk-, lame-, tõrvakatus.
  • Teeme koostööd kindlustusega. Kui töö käigus peaks esinema ootamatusi, mis kahjustavad majaomaniku vara, katab kindlustus kahjud.
  • Anname teostatud tööle kaheaastase garantii.
  • Lisaks kehtib ka värvitootja poolne viieaastane värvigarantii.
  • Hind sisaldab endas sambla utiliseerimist ja kergemaid parandustöid.
  • Keskmiseks hinnaks on 15-17€ m2, sõltudes suuresti maja eripäradest. Täpsema hinna väljaselgitamiseks, võta meiega ühendust.

Sagedasti tekkivad vead ja küsimused:

Katuse värvimine saab alguse heast eeltööst, milleks on katusepinna puhastus nii oksa- ja leheprahist, kui ka vanast värvist. Kui aluspind on kehvasti puhastatud, hakkab värv kiiresti pinnalt lahti kooruma. Seda tavapäraselt vertikaalselt valtside lähedalt ja korstna kõrvalt, kuhu kipub vana värv hooletu aluspinna puhastamise puhul siiski jääma. Vead ilmnevad sel juhul juba paari nädala jooksul.

Niisama tähtis kui on õiged töövõtted, on oluline kastutada ka katuse värvimise puhul meie kliimasse sobivat katusevärvi. Sest vale värvi kasutamine annab endast märku lahti koorumisena juba paari kuu jooksul ja siis ei ole enam muud teha kui puhastada kogu pind kobrutavast värvist ning alustada tööga nullist.

Õiged ilmastikuolud värvitööde teostuseks tagavad püsiva ja ühtlase tulemuse. Niisket katust värvides on selge see, et värvil on pea võimatu nakkuda ideaalselt pinna külge. Liiga kuuma katusepinda värvides on tulemus jällegi laiguline. Tuulise ilma puhul ei soovitata samuti värvitöid teostada, kuna värv lendleb sel juhul mööda ilma laiali. 

Millal siis on ideaalne ilm ja aeg katust värvida? 

Meie konsultandid oskavad siin Sulle nõu anda. Võta meiega ühendust!


Katuse värvimise hind

Katuse värvimise hind sõltub sarnaselt katuse vahetamisele erinevatest teguritest. 

Soodsam ruutmeetri hind on suurematel, lihtsama ehituse ja kergesti ligipääsetavatel katustel. 

Väiksemad katused, mis on raskesti ligipääsetavad ja erinevate väljaulatuvate osadega (vintskapid, ümarused, jne), kus on vajalik tõstuki või tellingute kasutamine on ruutmeetri hinna poolest kallim. 

Tsingitud plekk-katuse värvimine

Selle katusetüübi puhul on reeglina tegu käsivalts katustega, mille tegumoena esineb ka klassik- ning trapetsprofiili.

Tsingitud plekk-katuse osas ei ole küsimustki, kas seda on vaja värvida. Tsingitud katuse plekk peab olema kaetud värvikihiga! Seda põhjusel, et   värv kaitseb plekki UV kiirguse ja korrosiooni eest.

Tsingikihi ülesandeks on kaitsta metalli väliste mõjude eest. Heitgaaside, soolade ja sademete mõjul aga tsingikiht kulub, mille tagajärjel tekivad katusematerjali rooste ja augud.

Vana inglise plekk-katuse värvimine

Eelmise sajandi esimeses pooles kasutati Eestis katusekattena rohkelt inglise plekki, mis oli väga hea kvaliteediga ja paksem, kui tänapäeval paigaldatav katuseplekk. Eesti linnades on alles needsamad tuhanded plekk-katused. Reeglina on need katused juba üle värvitud, millele nüüdseks on tekkinud mõningane või täielik rooste. Mistõttu ei ole enam katusepleki  pealmisel poolel alles kaitsvat tsingikihti. Õnneks on katuse roostetamise puhul võimalik katus taastada rooste eemalduse ja uue värvikihi näol. Selle ideaalne näide on pildil olev maja, mis just seesuguse hoolduse läbis ja näeb taas välja kui uus.

PVC kattega plekk-katuse värvimine

90ndatel paigaldati plekk-katuseid, millel oli PVC kate. Ultravioletkiirguse ja keskkonnamõjutustel hakkab ajapikku PVC katte katuselt kooruma. Mis on igati loomulik kulumisprotsess. Juhul, kui kooruv PVC kate inimest ennast ei häiri, võib värvimisega mõne aasta oodata, kuna PVC katte all on metalli kaitsev tsingikiht ja mida rohkem PVC tükke maha koorunud on, seda lihtsam on katust puhastada ja sellevõrra odavam on hiljem ka katuse värvimine. 

Vana PVC katte peale uut värvikihti kanda ei tohi. Vana kate tuleb täielikult eemaldada. Selleks kasutatakse väga tugevat (al. 500 bar ) survepesu ja seejärel kantakse kuivanud katusepinnale uus värvikoht peale.

Kivikatuse värvimine

Kivikatus on tugev ja vastupidav materjal, kuid selle kestvust mõjutavad niiskus ja päike, mis pleegitab pinda. Kivikatuse pinnakattetööde tegemiseks on ideaalne aeg siis, kui katus on umbes 10-15 aastat vana. Selleks ajaks on kivi pind muutunud karedaks.

Ajaga tekib kivikatuse pinnale ka sammal, mis tekitab katusekividesse mikrolõhesid, kuhu koguneb niiskus. Talvel niiskus poorides jäätub, mis põhjustab katusekivide murenemist ning purunemist.

Kivikatuse värvimine vähendab sambla tekkimist katusele, kuna värv katab kinni tekkinud mikrolõhed - katuse pind jääb sile ja läikiv. Libedale pinnale ei aja sammal oma juuri.

Eterniitkatuse värvimine

Eestis ringi sõites näeme tuhandeid eterniitkatuseid, mis paigaldatud mitukümmend aastat tagasi. Mõnede all on isegi hästi säilinud vana laastukatus. Majaomanikud, kes on visuaalsel vaatlusel leidnud, et eterniitkatuse eluiga võib olla ümber saamas, pöörduvad reeglina katusepaigaldajate poole. Vähem teatakse, et eterniitkatuse värvimine pikendab selle eluiga ja võib kokkuvõttes omanikule paremini sobida. Olles tegelikult ka kordades soodsam variant.

Eterniitkatuse värvimine koosneb neljast etapist:

  • olukorra hindamine: kas värvida või vahetada.
  • katuse survepesu/samblatõrje.
  • parandustööd(augud, praod, mõrad, plaatide vahetus, korstnate ja ventilatsiooniavade ühenduskohtade tihendamine)
  • katuse värvimine (2 kihti)
Eterniitkatuse värvimine tasub ette võtta juhul, kui on veendutud, et materjal ei ole muutunud liialt hapraks. Survepesu teostades ei tohi eralduda pesu käigus ohtralt väiksemaid eterniiditükke ja katusel peab olema võimalik kõndida ilma plaate kahjustamata.

Värvitud katus annab vähemalt 10- aastaks kindlustunde, enne kui vajab uut värvi- ja hooldustööd.


Esita päring katuse värvimisele

Email again:

Liitu Sunluna uudiskirjaga

Sunluna uudiskirjaga liitudes saad asjalikke nõuandeid, kuidas katust ja fassaadi hooldada nii, et see kestaks aastakümneid.

Tartu

Tähe 114, Tartu, Eesti
T: (+372) 5555 8730
E: karlmartin@sunluna.ee

Pärnu

Pärnu, Eesti
T: (+372) 5555 8730
E: karlmartin@sunluna.ee

Tallinn

Tallinn, Eesti
T: (+372) 5555 8730
E: karlmartin@sunluna.ee

Privaatsustingimused
Kasutame küpsiseid, et pakkuda teile parimat kogemust meie veebisaidil. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega.