Katuste värvimine

Katuse värvimine algab katuse puhastamisest oksa- ja leheprahist ja katusele tekkinud samblast, peale mida eemaldatakse katuse pinnalt kõrgsurve pesuriga lahtine ja pragunenud värv.

Usalda Sunluna spetsialiste

Katuste värvimine eeldab teadmisi ja vastava tehnika olemasolu. Oluline on valida õige värv ja järgida värvitootja juhendit. Katuse värvimine algab katuse puhastamisest oksa- ja leheprahist ja katusele tekkinud samblast, peale mida eemaldatakse katuse pinnalt kõrgsurve pesuriga lahtine ja pragunenud värv. Plekk katuse värvimine erineb mõnevõrra kivikatuse värvimisest. Roosteplekkide leidmisel tuleb hinnata kas tekkinud rooste on võimalik täielikult eemaldada või on mõistlik osa katusest välja vahetada. 

Puhastusprotsessi kõige olulisem osa on kõrgsurvepesu. Pesuks kasutatakse spetsiaalset pesu ainet, mis eemaldab ajapikku katusele tekkinud mustuse, soolad, õlid ja rasvad. Katuse pesule järgneb katuse loputamine ja katuse kuivatamine. Roostest puhastatud kohad krunditakse kvaliteetse metallkruntvärviga ja peale seda kaetakse katus värviga. Vana katuse ülevärvimisel tuleb esmalt kindlaks teha, millise värviga on eelnevalt katus värvitud.

Üldine värvimisviga on sobimatu värvitüübi kasutamine

Vale värv hakkab tavaliselt lahti tulema alles mitme kuu möödudes. Teine tavaline viga on see, et pinda ei puhastata korralikult, mistõttu värv hakkab lahti tulema. See ilmneb eelmisest veast kiiremini – juba mõne nädala jooksul. Värv hakkab lahti tulema enamasti vertikaalsete valtside lähedal ja korstnate kõrval, kuna neid puhastatakse ja pestakse tihti halvemini kui siledaid ja ühtlasi pindu. 

Halbadest värvimistingimustest tulenev viga on katuse värvimine niiskena, mida juhtub eriti põhjapoolsetel katusepindadel. Liiga kuuma katusepinna värvimine põhjustab laigulisust ning värvi halba nakkumist aluspinnaga. Samuti ei soovitata värvida tuulise ilmaga.

Katuse värvimise hind

Katuse värvimise hind sõltub sarnaselt katuse vahetamisele erinevatest teguritest. Soodsam ruutmeetri hind on suurematel ja lihtsamatel katustel. Väiksemad, raskesti ligipääsetavad, erinevate väljaulatuvate osadega (vintskapid, ümarused, jne) katused, kus on vajalik tõstuki või tellingute kasutamine, seal on ruutmeetri hinnad kulukamad. Inimesed on sageli küsimuse ees, kas värvida või vahetada. 

Tihti saadakse esimene eksitav tagasiside katusemeistritelt, kes ütlevad, et värvimine läheb kallimaks kui uue katusekatte panemine. All olevast tabelist on näha, et nii see ei pruugi olla. Väga palju sõltub asjaoludest. Kindel on see, et kaitsva tsingikihi ja/või värvikihi all olev katuseplekk võib vastu pidada mitusada aastat. Ka uue plekk-katuse värvikiht kulub ja vajab, soovitavalt juba 10-15 aasta pärast, hooldusvärvimist.

Tsingitud plekk-katuse värvimine

Reeglina on tegu käsivalts katustega, esineb ka klassik- ning trapetsprofiili.

Tsingitud plekk-katuse osas ei saa olla küsimust, kas on vaja värvida. Tsingitud katuse peab katma värvikihiga! Värv kaitseb plekki UV kiirguse ja korrosiooni eest!

Tsingikihiga ülesanne on kaitsta metalli väliste mõjude eest. Heitgaaside, soolade ja sademete mõjul aga tsingikiht kulub, mille tagajärjel tekib varem või hiljem rooste ja augud.

Vana plekk-katuse värvimine

Eelmise sajandi esimeses pooles kasutati Eestis katusekattena rohkelt inglise plekki Brand Swastika(pildid), mis oli väga hea kvaliteediga ja paksemad, kui tänapäeval paigaldatavad katuseplekid. Eesti linnades on alles tuhanded katused, mida katavad eestiaegseid plekid. Reeglina on need katused mõned korrad juba üle värvitud, kohati on tekkinud rooste, paljud on üleni roostes. Kindlasti ei ole nende pealmisel poolel alles kaitsvat tsingikihti.

PVC kattega plekk-katuse värvimine

90ndatel paigaldati plekk-katuseid, millel oli PVC kate, mis on tänu ultravioletkiirgusele ja keskkonnamõjudele hakanud kooruma. Tegemist on reeglina kiviprofiil plekk-katusega. Juhul, kui kooruv PVC kate inimest ei häiri, siis võib värvimisega mõni aasta oodata, kuna ka PVC katte all on metalli kaitsev tsingikiht. Mida rohkem on PVC tükke maha koorunud, seda lihtsam ja odavam tuleb hiljem katuse värvimine. 

PVC katte peale ei soovitata uut värvikihti kanda. Vana kate tuleb täielikult eemaldada. Selleks kasutatakse väga tugevat (al. 500 bar ) survepesu, mis teeb selle katuse värvimise ruutmeetri hinna paari euro võrra kallimaks.

Kivikatuse värvimine

Kivikatus on tugev ja vastupidav materjal, kuid aastast aastasse pleegitab seda päike ja mõjutab niiskuskoormus. Kivikatuse pinnakattetööde tegemiseks on hea aeg siis, kui katus on umbes 10-15 aastat vana. Selleks ajaks on kivi pind muutunud karedaks.

Ajaga tekib kivikatuse pinnale sammal, mis tekitab katusekividesse mikrolõhesid, kuhu koguneb niiskus. Talvel niiskus poorides jäätub, mis põhjustab katusekivide murenemist ning purunemist.

Kivikatuse värvimine vähendab sambla tekkimist, kuna värv katab kinni tekkinud mikrolõhed, katuse pind jääb sile ja läikiv. Sellisele pinnale ei saa ka sammal oma juuri ajada, ehk siis omanik hoiab kokku aega ja raha sambla eemaldamiselt.

Eterniitkatuse värvimine

Eestis ringi sõites näeme tuhandeid eterniitkatuseid, mis paigaldatud mitukümmend aastat tagasi, mõnede all on isegi hästi säilinud vana laastukatus. Majaomanikud, kes on visuaalsel vaatlusel leidnud, et eterniitkatuse eluiga võib olla ümber saamas, pöörduvad reeglina katusepaigaldajate poole. Vähem teatakse, et eterniitkatuse värvimine pikendab selle eluiga ja võib kokkuvõttes omanikule paremini sobida.

Eterniitkatuse värvimine koosneb neljast etapist:

  • olukorra hindamine: värvida või vahetada
  • katuse survepesu/samblatõrje
  • parandustööd(augud, praod, mõrad, plaatide vahetus, korstnate ja ventilatsiooniavade ühenduskohtade tihendamine)
  • katuse värvimine (2 kihti)
Eterniitkatuse värvimine tasub ette võtta juhul, kui on veendutud, et see ei ole muutunud liialt hapraks. Survepesul ei tohiks eralduda ohtralt väiksemaid eterniiditükke ja katusel peab olema võimalik, plaate kahjustamata, kõndida.

Värvitud katus annab vähemalt 10 aastaks kindlustunde, et see katus veel läbi sadama ei hakka, lisaks muutub kogu maja välisilme värskemaks.

Esita päring

Email again:

Liitu Sunluna uudiskirjaga

Sunluna uudiskirjaga liitudes saad teada asjalikke nõuandeid kuidas katust kõige paremini hoida nii, et see kestaks aastaid.

Tartu

Tähe 114, Tartu, Eesti
T: (+372) 5555 8730
E: karlmartin@sunluna.ee

Pärnu

Pärnu, Eesti
T: (+372) 5555 8730
E: karlmartin@sunluna.ee

Tallinn

Tallinn, Eesti
T: (+372) 5555 8730
E: karlmartin@sunluna.ee

Privaatsustingimused
Oma veebilehel kasutame küpsiseid. Küpsised aitavad analüüsida veebiliiklust ning annavad meile statistilist teavet